Напевно, кожному криворіжці відомо, що першим кінотеатром у місті був кінотеатр імені Леніна, який знаходився на вулиці Поштовій. Він був відкритий у 1931 році. Але далеко не кожен криворіжець знає, що фільми у Кривому Розі показували задовго до відкриття першого міського кінотеатру. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.
Перші кіноустановки у Кривому Розі
Незважаючи на те, що перший офіційний кінотеатр у Кривому Розі з’явився лише на початку 1930-х років, фільми дивилися у місті із самого початку 20 століття.
Кіноіндустрія зародилася у промисловому місті Кривий Ріг завдяки “Криворізькому кредитному товариству”. У 1914 році воно отримало суму у розмірі однієї тисячі карбованців спеціально на покупку кіноустановки для мешканців міста.
Криворіжцям було до душі перегляд кінострічок, тому кіноіндустрія у Кривому Розі стрімко розвивалася. До початку революційних подій 1917 року, у Кривому Розі працювало вже чотири такі кіноустановки, куплені “Криворізьким кредитним товариством”. У період 1914-1917 років кіноустановки розташовувалися у відомих міських театрах на вулиці Поштовій – “Колізей” та “Чари”. Ще дві кіноустановки були у “Робітничому театрі”, а також “Криворізькому кредитному товаристві”. Показ кіно у цих чотирьох закладах здійснювався аж до 1919 року.


Кіно як інструмент впливу на маси
Кінець 1919 року та початок 1920 року для Кривого Рогу були непростими. Страшні наслідки революційних подій, голод та розруха. На той час до влади у Кривому Розі прийшли більшовики, які вважали, що кіно є найефективнішим інструментом впливу на свідомість людей. Тому нова влада у Кривому Розі почала активно розвивати кіноіндустрію.
Насамперед, на початку 1920-х років невеликі кіноклуби почали з’являтися на місцевих рудниках:
- Ростківському;
- Артема;
- Шмаковському.
У 1925 року з ініціативи міської влади у Кривому Розі було створено ще два кіноклуби: Криворізький та Дубовобалківський. Обидва вони розташовувалися на промислових підприємствах міста. Крім цього, у той період було запроваджено 5% збір із квитків Червоному Хресту.
Кіноіндустрія у Кривому Розі стрімкими темпами розвивалася. У 1927 році Криворізький окружний виконком навіть склав план на кінофікацію сіл. Тоді в окрузі було створено близько шести кінолокацій, які були обладнані 15 спеціальними апаратами для показів фільмів та двома потужними електричними станціями.
Про перший офіційний кінотеатр у Кривому Розі замислилися лише у 1928 році. Тоді міська влада ухвалила рішення про будівництво першого міського кінотеатру на площі Леніна (сучасне перехрестя проспекту Поштового з вулицею Свято-Миколаївською).
Станом на 1928 рік на території міста функціонувало 4 кіноустановки, при цьому на рудниках працювало близько 28 кіноустановок. Загалом станом на 1928 рік на території Криворізького округу працювало 94 кіноустановки, з цього числа у селах розташовувалося 62 кіноустановки.
Станом на початок 1930-х років у Кривому Розі функціонувало вже три справжні кінотеатри. До 1938 року почали відкриватися літні кінотеатри. На криворізьких копальнях налічувалося близько семи літніх кінотеатрів. Було проведено перший криворізький кінофестиваль. Останню кіноустановку у Кривому Розі було поставлено незадовго до німецької окупації міста – у березні 1941 року в місцевому клубі КХЗ.
Матеріали статті були підготовлені на основі даних, взятих з “Історичної енциклопедії Криворіжжя” В. Балакін, О. Степаненко, О. Мельник, Г. Гусейнов та інші.
