Кінематограф, театр та балет: як відпочивали криворіжці у 19 столітті?

Криворіжжя на початку 20-го століття активно розвивалося у культурній сфері. До цього дозвілля містян було доволі примітивним і обмежувалася лише відвідуванням садів, парків, творчих і танцювальних вечорів. Лише на початку 1900-х років почали докладатися зусилля для створення спеціальних майданчиків для оркестрів і танців, театрів і кінотеатрів. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

Культурне життя криворіжців у 20 столітті

До появи першого кінотеатру у Кривому Розі, містяни дивилися “фільми” через спеціальний апарат – біоскоп. Через біоскоп, який ще називали “сінематограф” та “ілюзіон”, на великий екран виводилося зображення. Картинки швидко змінювались і нагадували фотографію, що ожила.  У тогочасному суспільстві таке видовище було дуже популярною та цікавою розвагою, квитки на такі своєрідні кіносеанси розкуповалися дуже швидко, а зали із біоскопом були заповнені. Сюжети фільмів були не надто якісними та різноманітними, але й аудиторія не відрізнялася вибагливістю. Згодом криворіжцям захотілося більш якісного мистецтва і у місті почали проходити театральні вистави. 

Перші згадки про аматорські вистави у Кривому Розі датуються 1907 роком. Тоді театр користувався популярністю у більш заможних містян. Акторами у виставах були люди із гарними здібностями до музики, акторства і обов’язково мали хорошу освіту. На той час такі навички були не дешевим задоволенням, тому переважно у театральных постановках брали участь дійсно талановиті особистості та діти багатих батьків.

Особливий захват у криворізьких глядачів викликали вистави у жанрі водевіль українською мовою. Також прихильники театру у 20-му столітті віддавали перевагу комедіям, та погано сприймали драматичні твори. 

Офіційно першим театром у Кривому Розі став Криворізький міський театр драми та музикальної комедії ім. Т.Г. Шевченка. 

Балет та музика як частина духовного розвитку 

Суспільство Криворіжжя почало йти на культурні експерименти на початку 20-х років минулого століття. У місті Верхньодніпровськ, що є частиною Дніпропетровської області, почали давати балет. Вперше це відбулося у Жіночій гімназії міста і публіка сприйняла балетну постановку із великим захватом. Всіх вразили та розчулили прекрасні костюми дівчат на сцені, їх витончені рухи під ніжні мелодії, майстерність, із якою вони танцювали. Вистава відбулася 11 лютого, що було дуже символічно, адже сіре, індустріальне місто було в очікуванні весни. Вечір мав благодійний характер і всі зібрані кошти були витрачені на купівлю подарунків для українських воїнів, які перебували на фронті під час Першої світової війни. 

Також криворіжці дуже любили музику. Музичні оркестри іноді грали просто на площах або у фойє кінотеатрів. Особливою популярністю не тільки у Кривому Розі, але й в усьому світі користувалася опера. У нашому місті не було оперних театрів, але до Кривого Рогу приїжджали із гастролями оперні співаки.

У минулому столітті культурне життя Криворіжжя розвивалося дуже стрімко. Однак, попит на якісне і не дуже мистецтво був завжди, незалежно від тенденцій у цій сфері.

Comments

.,.,.,.