Епоха німого кіно: перший кінотеатр у Кривому Розі

Дозвілля на Криворіжжі від часу заснування міста завжди було дуже насиченим: тут розвивали культуру багато відомих особистостей, будувалися музеї, театри та кінотеатри. Перший кінотеатр з’явився у нашому місті у 30-х роках минулого століття. Закладу вдалося пережити Другу світову війну та стати одним із найприбутковіших підприємств у місті. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

Заснування та діяльність закладу

Рішення про будівництво кінотеатру у Центрально-Міському районі Кривого Рогу було прийнято 1928 року. Проект будівництва був узгоджений наступного року, архітектором став Йосип Каракіс. Кінотеатр був створений у архітектурних стилях конструктивізму та Сталінського ампіру. У березні 1930 року відбулося урочисте відкриття закладу. За фінансової підтримки Криворізької міської ради були виділені кошти на купівлю обладнання для кінотеатру. Глядацький зал у закладі міг вмістити до 720 осіб, але згодом був добудований широкоформатний зал на 800 місць. 

Відомо, що першими кінострічками, які там показували, були у формі німого кіно. Трохи пізніше, коли звукові фільми вже були доступні для перегляду, кінотеатр ім. Леніна пропонував глядачам новинки зі світу кіно. Популярність закладу зростала з кожним днем, щоденна виручка могла досягати 10 тисяч рублів. На той момент, це було неймовірним успіхом. 

1 червня 1934 року було відкрите нове фойе, де працював ресторан, фонтан, танцювальний майданчик, для відвідувачів грав духовий оркестр. Також при кінотеатрі працювали гуртки для дітей, де розповідали про кіномистецтво, спеціальну апаратуру та рецензування фільмів. У кінотеатрі проводилися кінофестивалі, якість звуку та картинки під час переглядів покращувалася завдяки найсучасніший апаратурі, удосконалився сервіс. В жовтні 1936 року тут був проведений фестиваль дитячих та юнацьких кінострічок, який зібрав 5 000 глядачів. Найпопулярнішим фільмом, який подивилися у кінотеатрі близько 16 000 криворіжців був “Богдан Хмельницький”. 

1941 рік став для кінотеатра невдалим не тільки через війну. Через погану вентиляцію та підвищену вологість закладу, його зовнішній та внутрішній вигляд почав псуватися. 

Після завершення війни кінотеатр продовжив свою діяльність. Тут можна було подивитися кінопрем’єри, зустрітися із улюбленими акторами на творчих вечорах у фойе, відвідати тематичну виставку. Заклад був одним із головних культурних центрів міста. 

Останні роки існування кінотеатру 

Згідно розпорядження голови Дніпропетровської державної адміністрації від 12 квітня 1996 року кінотеатр ім. Леніна став вважатися пам’яткою архітектури. Він прикрашає історичну частину Криворіжжя, а інформація про його минуле зберігається у краєзнавчих музеях та книгах криворізьких істориків. 

У квітні 1999 року у приміщенні колишнього кінотеатру був відкритий дискоклуб, а у 2005 році велика глядацька зала перейшла у власність релігійної громади. Була проведена повна реконструкція закладу, добудована дзвіниця.

Comments

.,.,.,.