Історія кінотеатру “Гірник”

Кривий Ріг у 20 столітті активно розвивався. Будувалися нові багатоповерхові житлові будинки, розвивалася інфраструктура, а також культурне життя криворіжців, зокрема у місті створювали сквери та парки для відпочинку, а також театри та кінотеатри. У минулому столітті кінотеатр у Кривому Розі був практично у кожному районі. Одним із таких кінотеатрів був усіма улюблений кінотеатр “Гірник”. Його історія досить сумна. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

Як створювався кінотеатр?

Фото зі спільноти “Криворізька старовина”.

Будівлю кінотеатру “Гірник” було збудовано у Покровському районі по вулиці Кропивницького. До кінотеатру під назвою “Гірник” у 20 столітті тут знаходився кінотеатр рудника імені ХХ партз’їзду. Виходячи з архітектурного стилю, кінотеатр у Кривому Розі збудували наприкінці 1950-х років. І це був далеко не перший кінотеатр. У період з 1960-х років до 1980-х років у Кривому Розі налічувалося близько дев’ятнадцяти міських кінотеатрів.

Фото зі спільноти “Криворізька старовина”.

Після відкриття кінотеатру “Гірник” наприкінці 1950-х років, він став справжньою родзинкою для Покровського району в 20 столітті. Як біля театру, так і всередині було дуже комфортно. Мешканці району із задоволенням ходили дивитися фільми та відпочивали біля кінотеатру. Життя навколо “Гірника” кипіло, за дуже короткий проміжок часу кінотеатр став дуже популярним та улюбленим місцем для відпочинку серед криворіжців. Кіно можна було подивитись в середньому за 10 копійок. Але його популярність незабаром спала нанівець. Все змінилося, коли у Покровському районі на вулиці Мусоргського відкрили новий та більш сучасний кінотеатр “Жовтень”. У цей кінотеатр почали з’їжджатися для перегляду фільмів з усього Кривого Рогу, а кінотеатр “Гірник” став менш популярним. Про це пишуть у спільноті “Криворізька старовина”.

Фото зі спільноти “Криворізька старовина” кінотеатр “Гірник” 1950-ті роки.

Скульптура на даху кінотеатру

На даху кінотеатру “Гірник” у 20 столітті розміщувалася цікава скульптура – юнак та дівчина. Дана скульптура називається “Рідні простори” і в період радянської доби були абсолютно типовою і встановлювалася практично в кожному місті СРСР, у деяких їх було навіть кілька.

Фото зі спільноти “Криворізька старовина” скульптура “Рідні простори” на даху кінотеатру “Гірник”.
Фото зі спільноти “Криворізька старовина” 1960-ті роки.
Фото зі спільноти “Криворізька старовина” 1960-ті роки.

З кінотеатру у ляльковий театр

У середині 1970 років кінотеатр “Гірник” на вулиці Кропивницького було реорганізовано на ляльковий театр. Будівлю колишнього кінотеатру планувалося розширити, створити просторий та затишний зимовий сад, і навіть зоокуточок, а також багато чого іншого.

Але основний будівлю ні в 20, ні в 21 столітті так і не добудували.

Ззаду до основної будівлі колишнього кінотеатру в другій половині 20 століття було зроблено прибудову, в якій близько 15 років функціонував міський ляльковий театр. У невеликому приміщенні було все, навіть встигли завезти потрібне обладнання для подальшого будівництва. Проект реконструкції колишнього кінотеатру “Гірник” також мав на увазі благоустрій прилеглої території. Зокрема біля нового театру ляльок збиралися побудувати унікальний фонтан, справжнє архітектурне мистецтво, вершину інженерного креативу. Це мав бути не просто фонтан, а світло-музичний фонтан.

Але на початку 1990-х років СРСР розвалилося, а будівництво було припинено. Проект зі створення нового міського лялькового театру та унікальної упорядкованої території не було реалізовано.

Руїни старого кінотеатру

У 21 столітті сам ляльковий театр був переведений до палацу культури на Дзержинці, а будівля старого кінотеатру “Гірник” залишилася порожньою та повільно руйнувалась. Недобудований будинок лялькового театру намагалися кілька разів продати, але всі спроби були без успішними, тому у 2014 році будівлю почали поступово розбирати. Величний і улюблений кінотеатр, місце де в середині 20 століття кипіло життя, перетворилося на справжнє звалище посеред міста.

Comments

.,.,.,.