Де криворіжці дивилися кіно у минулому: кінотеатр у літаку

У Кривому Розі у 20 столітті було дуже багато кінотеатрів. Їх відкривали по кілька штук лише за один рік. Це були звичайні будівлі всередині з великим залом та екраном. Але в 20 столітті на території Кривого Рогу розміщувався по-справжньому унікальний кінотеатр. Це був кінотеатр у старому списаному літаку. Про нього мало хто з криворіжців  пам’ятає. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

Відкриття кінотеатру-літака

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Дитячий кінотеатр “Орлятко” в парку Гагаріна.

У другій половині 20 століття на територіях СРСР з’явився тренд – відкривати кінотеатри у літаках. Такий тренд не оминув і Кривий Ріг. Кінотеатр-літак у Кривому Розі було відкрито у 1977 році у центральному парку міста – парку імені Юрія Гагаріна. Ініціатором такої ідеї з незвичайним кінотеатром виступила Любов Степанова, яка у 1970-х роках працювала директором у Палаці Піонерів у парку імені Юрія Гагаріна. Про це пишуть в історичній групі “Криворізька старовина”.

Який літак встановили як кінотеатр?

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Літак АН-10 на навчальному аеродромі.

Як кінотеатр у парку імені Юрія Гагаріна у Кривому Розі у другій половині 20 століття було встановлено літак АН-10.

До того, як літак став кінотеатром, він знаходився на навчальному аеродромі Криворізького КРАУСу. Він служив студентам довгі роки як “підручник”. Потім літак списали як експонат Криворізького авіаційного музею.

У 1977 році літак передали владі міста, для розміщення в ньому кінотеатру.

АН-10 був радянським середньомагістральним, турбогвинтовим пасажирським літаком другого класу. Він був створений під чуйним керівництвом Олега Антонова. АН-10 мав 85 пасажирських місць.

Чому саме АН-10?

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Дитячий кінотеатр “Орлятко” в парку Гагаріна.

У 1972 році в СРСР вирішили повністю відмовитися від експлуатації АН-10 в “Аерофлоті”. Тому Міністерством цивільної авіації СРСР було видано спеціальний указ, у рамках якого було списано 40 літаків АН-10 із 67 штук. Ще кілька літаків Ан-10 тимчасово продовжили експлуатувати. За наказом Міністерства авіаційної промисловості 25 літаків АН-10 було передано у їхню власність для подальших вантажних перевезень. Для цього в літаках було проведено низку конструкційних змін. До 1973 року переробити вдалося лише три літаки АН-10 із 25 штук. Тому в 1974 році всі польоти на АН-10 Міністерства авіаційної промисловості повністю припинилися. Останній політ літак АН-10 здійснив у 1976 році в селище Моніно для подальшої експлуатації як експоната в авіаційному музеї.

Більшість літаків АН-10 було знищено назавжди. Їх розібрали на брухт. Деякі з літаків було передано до авіаційних навчальних закладів на теренах СРСР. Один такий літак потрапив і до Кривого Рогу. Після з таких літаків почали робити дитячі кінотеатри. Вони були у багатьох містах колишнього Радянського Союзу:

 • у Києві на Севастопольській площі, по дорозі до аеропорту “Жуляни”;
 • у Самарі у парку імені Юрія Гагаріна;
 • у Новочеркаську;
 • у Комсомольську-на-Амурі;
 • в Кемерово в парк “Антошка””,
 • у Воронежі у парку “Танаїс”;
 • у Ростові-на-Дону у парку імені Островського;
 • у Таганрозі біля Центрального ринку;
 • у Львові у сквері на перехресті вулиць Стрийської та Наукової;
 • у Кишиневі у парку “Долина троянд”;

Крім кінотеатрів, АН-10 у різних містах СРСР використовували як:

 • дитячого кафе та кінотеатру в Казані;
 • зали гральних автоматів у Харкові;
 • екскурсійних поселень у Кривому Розі;
 • тиру в Липецьку.

Що показували у кінотеатрі?

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Дитячий кінотеатр “Орлятко” в парку Гагаріна.

У Кривому Розі дитячий кінотеатр-літак, який розміщувався у парку імені Юрія Гагаріна називався “Орлятко”. Оскільки кінотеатр призначався для дітей, то в ньому показували лише мультики. Сеанс у кінотеатрі-літаку Кривого Рогу в 1970-х триває від 15 хвилин до 20 хвилин. Багато дітей у другій половині 20 століття дуже любили такий незвичайний кінотеатр і  завжди з великим задоволенням поспішали на черговий сеанс.

Що трапилося з кінотеатром-літаком?

Фото з спільноти “Криворізька старовина”. Дитячий кінотеатр “Орлятко” в парку Гагаріна.

Літак АН-10 простояв у парку імені Юрія Гагаріна зовсім не довго. Після пожежі, яка сталася у літаку, кінотеатр довелося закрити. Літак АН-10 демонтували з парку імені Юрія Гагаріна наприкінці 1980-х років. Такі пожежі в літаках-кінотеатрах на територіях колишнього СРСР були часті.

Comments

.,.,.,.