Актриса польського кіно – криворіжанка Гелена Маковська

Кривий Ріг у 19-20 століттях був відомий завдяки бурхливому розвитку промислової діяльності. Він був відомий гірниками, шахтами, геологами та іншими робітничими професіями. Але мало хто з криворіжців знає, що у 19 столітті у Кривому Розі народилася справжня зірка, актриса, музикантка та надзвичайно талановита Гелена Маковська. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

У дитинстві Олена Войневич

Фото: zn.ua.

Хелена Маковська народилася у Кривому Розі у 1887 році. Саме цей рік зазначено у її свідоцтві про народження. Хоча з невідомих причин, Гелена вказувала рік народження 1893. Ця дата була зафіксована в ряді документів. У дитинстві Гелену Маковську звали Олена Войневич.

Вона народилася в маєтку Шмаково, який у 19 столітті знаходився поблизу Кривого Рогу. У 21 столітті ця місцевість є робочим селищем шахти “Батьківщина” у Саксаганському районі Кривого Рогу.

Сім’я Гелени

Фото: polona.pl.

Гелена була із польської родини. Її батько Людвік працював у Кривому Розі гірничим інженером та за сумісництвом директором маленької рудної копальні “Рудник”, яка належала Донецькому акціонерному товариству. Її матір звали Станіслава. Вона була кузиною Романи Попель-Свенцицької – визначної актриси одного з театрів Львова. Акторська діяльність тітоньки Гелени дуже вплинула на її майбутнє життя. Зокрема акторську та музичну кар’єру юна Гелена розпочала з гри на фортепіано.

Вся родина Войневичів брала активну участь у польських повстаннях, а також у війнах проти російського царату. Патріотизм Гелені прищеплювала бабуся Михаліна з наймолодших років. Її бабуся була засновницею товариства сестер спільної праці.

Переїзд до Польщі

Фото: polona.pl.

У 1903 році копальня “Рудник”, на якому працював батько Гелени, була закрита. Головний годувальник сім’ї втратив роботу. Тому Войневичі були змушені виїхати з Кривого Рогу на пошуки найкращого життя. Їхній вибір припав на польську столицю – місто Варшаву.

Перший виступ на сцені

Фото: polona.pl.

Гелена протягом усього свого дитинства хотіла стати актрисою як її тітонька. Вона регулярно займалася музикою та грою на фортепіано. А коли вся її родина переїхала до Польщі вирішила спробувати себе на великій сцені.

З першим виступом Гелени допомогла її мати. Вона дебютувала на сцені Варшавської філармонії в опері “Саломея” Ріхарда Штрауса. Гелена у постанові замінила хористку, яка захворіла незадовго до виступу. То була дуже скандальна опера. Коли батько Гелени дізнався про те, що його дочка виступала в ній, він був у величезній люті. Після дебютного виступу Гелени її батько заборонив їй займатися музикою і відправив навчатися на курси торгівлі. Про це пишуть на сайті zn.ua.

Зустріч із майбутнім чоловіком

Фото: flickr.com.

На курсах торгівлі у 1905 році, Гелена зустріла свого майбутнього чоловіка – Юліана Маковського. Це сталося під час страйку проти навчання російською мовою.

Юліан Маковський був викладачем Вищої торгової школи. Вони дуже швидко одружилися, але шлюб був недовгим. Після розлучення Гелена вирішила залишити прізвище чоловіка. Саме воно принесло їй славу у кінематографі.

Як Гелена потрапила до кіноіндустрії?

Фото: polona.pl.

У кіноіндустрію Гелена потрапила завдяки своєму чоловікові Юліану та його другові Герцю Олександру, який був одним із співвласників Варшавської кіностудії. Криворіжанка детально ознайомиться з нюансами роботи кінооператора та почала працювати помічницею Герца. Вона досконало володіла кінотехнікою.

У 1909 року вона працювала технічним асистентом у режисера та оператора італійської студії ”Амбросіо Фільм” – Джованні Вітротті.

У 1910 році Гелена вирушила до Італії в місто Мілан для того, щоб спробувати себе в якості кіноакторки. Гелена була надзвичайно красивою та граціозною. Тому швидко отримала роль в італійському фільмі “Сон осіннього заходу сонця”. Це була її перша кінострічка.

Фото: polona.pl.

Талан криворіжанки в Італії дуже швидко помітили. Крім того, що вона мала надзвичайну харизму, красу і грацію у неї був прекрасний голос. Гелена дуже швидко вивчила італійську мову і вступила до Міланської консерваторії – класу сопрано. Дебютний виступ на італійській сцені у Гелени був у ролі Амелі “Балі-маскараді” Джузеппе Верді. Також вона неодноразово співала в опері.

Фільм, який приніс славу

Фото: polona.pl.

Оскільки Гелені ще в юному віці прищеплювали любов до батьківщини, вона чудово зіграла героїню фільму “Романтика”. У фільмі вона несла патріотизм як прапор. До того ж у її образі було багато елементів польського жіночого одягу. Вони були одними із символів боротьби за незалежність Польщі. Після виходу фільму “Романтика” у 1915 році, образ криворіжанки зібрав величезну увагу кінокритиків. Саме ця кінострічка зробила Гелену популярною та затребуваною кіноактрисою. “Романтика” здобула великий успіх не лише у Польщі, а й у всьому світі. Після такого всесвітнього визнання криворіжанка переїхала до столиці Італії. Там вона знялася в ролі Офелії у фільмі “Гамлет”, який вийшов на екрани 1917 року. Завдяки цій роль, криворіжанка забезпечила собі місце у “The Oxford History of World Cinema”. Вона знялася в одній із найперших постановок трагедії Вільяма Шекспіра.

До 1920 року, Гелена знялася в головній ролі у понад 30 фільмах. Уся преса Італії вважала криворіжанку найбільш фотогенічною актрисою в усьому світі.

Після 1920-х років у кінематографі Італії настала криза. Це збіглося з приходом до влади Беніто Муссоліні – лідера фашистського руху. Тому Гелені довелося залишити Італію. Криворіжанка перебралася до Веймарської Німеччини – столиці європейського кінематографу і продовжила там свою кар’єру. У Німеччині вона знялася ще у кількох успішних фільмах. Крім цього, там вона познайомилася з відомим актором – Карлом Фалькенбергом, який став її другим чоловіком. Разом вони знялися у чотирьох фільмах. Але і цей шлюб Гелени був недовгим. Їхні шляхи розійшлися. Криворіжанка повернулася до Варшави, а Карл був змушений тікати до США через переслідування нацистами. Гелена у Варшаві у 1930-х роках продовжила зніматися у фільмах.

Доля Гелени під час Другої світової війни

Фото: flickr.com.

Коли нацисти вторглися в польшу, криворіжанку було заарештовано гестапо через “ганьбу крові”, оскільки її чоловік мав єврейське коріння. Її відправили до концтабору, але пробула вона там недовго, її дістали від туди співробітники аверу. Кілька місяців криворіжанка перебувала у Берліні, після чого її збиралися обміняти на німецьких шпигунів на кордоні зі Швейцарією. Але програма обміну Гітлера була скасована і Гелену відправили до табору праці “Грац-Лібенау”. Там вона перебувала до закінчення Другої світової війни.

Після трудового табору криворіжанці знадобилася реабілітація, тому кілька місяців вона перебувала в госпіталі в Німеччині. Після того як Гелена відновила сили, вона вирушила знову до Італії, де оселилася в пансіонаті “Веси Єленської” через погане самопочуття.

Після відновлення здоров’я криворіжанка продовжила займатися улюбленою справою. Вона знялася ще у кількох фільмах. Фільм “Quo vadis” за романом Генріка Сенкевича став оскароносним.

У 1950-х роках, криворіжанка переїхала до Лондона, де деякий час викладала гру на фортепіано і вокал. Після чого знову повернулася до Італії та продовжила зніматися у кінострічках.

Останній фільм, в якому знялася Гелена, був фільм “Прощавай, Флоренція”, який вийшов на екрани в 1958 році. Після трудового табору здоров’я криворіжанки дуже ослабло, вона постійно хворіла. Серце неймовірно талановитої та красивої актриси родом із Кривого Рогу перестало битися у 1964 році. Її тіло було поховано на цвинтарі Кампо-Верано.

Comments

.,.,.,.