Великий внесок Миколи Ромасенко у розвиток музичної освіти у Кривому Розі

Історія розвитку музичної освіти на території Кривого Рогу починається з особи Миколи Ромасенко. Саме він ще у середині 20 століття виступив ініціатором відкриття у Кривому Розі першої музичної школи, а після музичного училища. Далі на kryvyi-rih-trend.in.ua.

Переїзд у Кривий Ріг

Микола Ромасенко не є уродженцем Кривого Рогу. Він приїхав сюди в середині 20 століття по роботі.

Він був талановитим випускником Дніпропетровського музичного училища та успішним керівником хору Палацу Культури імені Петровського. Тож у 1952 році йому запропонували нову високу посаду директора у єдиній музичній школі міста Кривого Рогу. У 1952 році в музичній школі Кривого Рогу помер директор, а в місті тоді не було кваліфікованих фахівців, які могли б обійняти цю посаду. Тому у Кривий Ріг запросили спеціаліста з обласного центру Миколу Ромасенка. Він погодився, незважаючи на те, що у Дніпропетровську (Дніпрі) у нього було все: улюблена квартира, робота та майбутні перспективи. Він не розраховував надовго залишатись у Кривому Розі, але доля Миколи Ромасенка склалася зовсім інакше.

Коли Ромасенко приїхав до Кривого Рогу, його перше враження про місто було не зовсім однозначним. У середині 20 століття Кривий Ріг був великим містом, що стрімко розвивалося, але при цьому на все місто працювала єдина маленька музична школа. Це була навіть не школа, а стара руїна, яку Микола Ромасенко навіть не одразу знайшов серед багатьох майстерень школи №8. Тоді він і вирішив, що залишиться тут, якщо йому вдасться виправити ситуацію на краще.

Внесок Миколи Ромасенко у розвиток музичної освіти у Кривому Розі

Після того, як Ромасенко побачив у якому стані знаходилася музична школа, він одразу ж вирішив вжити заходів. Він вирушив із пропозицією будівництва нової будівлі криворізької музичної школи до секретаря міськкому партії, але той не став навіть слухати і виставив його за двері. Тоді Ромасенко допоміг один із інженерів “Кривбаспроекту”, син якого відвідував музичну школу. Зокрема, він запропонував Миколі Ромасенко в обхід керівництва міста зібрати підписи від директорів великих промислових підприємств Криворіжжя, робітників та інших, а потім надіслати прохання про будівництво нової музичної школи Кривого Рогу міністрові чорної металургії. Ромасенко послухався поради, зібрав необхідну кількість підписів, відправив клопотання і навіть отримав позитивну відповідь. Але при цьому позитивна відповідь від міністра чорної металургії не гарантувала допомоги у будівництві нової музичної школи.

Таємне будівництво нової музичної школи Кривого Рогу

Чимало часу Микола Ромасенко витратив на пошук відповідного проекту будівництва майбутньої музичної школи Кривого Рогу. Не просто було й затвердити проект будівництва та, крім цього, знайти необхідне фінансування. Вся підготовка до будівництва нової музичної школи і безпосередньо будівництво здійснювалося в рамках секретного плану.

Будівництво Криворізької музичної школи здійснювалося таємно, бо міськома партії був проти її будівництва. Микола Ромасенко дуже ризикував. Існували також інші проблеми, які перешкоджали будівництву місцевої музичної школи. Зокрема, спортивний комітет міської ради Кривого Рогу давно примітив місце, де Ромасенко хотів побудувати майбутній музичний заклад. Але спорткомітет збирався на цьому місці звести дитячий стадіон довгі три роки, але жодних заходів так і не було вжито.

Микола Романенко не розгубився і, попри заборону міської влади, почав таємно займатися будівництвом музичної школи. Проект будівництва музичної школи було зроблено під виглядом геологічної розвідки та прив’язаний до відповідної місцевості. Оскільки Кривий Ріг був промисловим містом, такий проект був цілком звичайним і зайвих питань та підозр не викликав.

Секретний план “Котлован”

Коли всі документи були готові та настав час будівництва, Миколою Ромасенко було розроблено секретний план під назвою “Котлован”. Він полягав у тому, що необхідно було вибрати такі дні, коли міська влада проводила час за містом і в цьому проміжку дуже швидко вирити котлован майбутньої музичної школи, тим самим розпочавши її будівництво.

Такі дні припали на 9-10 жовтня 1954 року. Для копання котловану було підібрано найпрофесійніший склад будівельників. Вони працювали найпотужнішим на той час екскаватором та за підтримки п’яти самоскидів. У результаті за два дні котлован для майбутньої музичної школи був повністю готовий. Але без скандалів та погроз з боку міської влади обійтися не вдалося. Про таємне будівництво дізналися вже наступного дня – 11 жовтня 1954 року. Незважаючи на це Микола Ромасенко був дуже радий, що початок будівництва все ж таки покладено. Про це писали на сайті www.shukach.com.

На будівництві такого унікального об’єкта у Кривому Розі робітники працювали з величезним ентузіазмом. На той час будівництво нової музичної школи у Кривому Розі  серед мешканців міста викликало величезний резонанс. Через рік секретареві міськкому партії все-таки вдалося досягти свого. У 1955 року будівництво Криворізької музичної школи було припинено. Музична школа у Кривому Розі могла так і не з’явиться, якби у місті не змінилася міська влада. У середині 1950-х років новим секретарем міськкому партії було призначено нову людину – Віктора Олійникова, який виступав за розвиток культури в місті і був зацікавлений у відновленні будівництва музичної школи. Завдяки допомозі нового секретаря міськкому партії будівництво Криворізької музичної школи було закінчено у найкоротші терміни. І крім цього, біля будівлі міської музичної школи було збудовано затишну набережну для відпочинку криворіжців.

Відкриття музичної школи та плани на відкриття музичного училища у Кривому Розі

Вперше свої двері для учнів музична школа Кривого Рогу відчинила 1958 року по вулиці Грабовського, 12. Її першим директором став Микола Ромасенко. Згодом Микола Ромасенко задумався про відкриття вже нового вищого музичного навчального закладу. Це було практично неможливе завдання, адже в середині 20 століття ніколи і нікому не вдавалося відкрити подібний заклад у звичайному районному місті. Такі навчальні заклади були виключно у обласних центрах. Звичайно ж, відкрити такий самостійний навчальний заклад у Кривому Розі Миколі Ромасенко ніхто не дозволив. Дозволили лише відкрити філію Дніпропетровського музичного училища.

Але Микола Ромасенко мав на меті зробити музичне училище самостійним навчальним закладом. І йому це вдалося. Через кілька років роботи комісія з Дніпропетровська (Дніпра) дала неймовірно високу оцінку діяльності директора Ромасенка та роботі його навчальних закладів. З того моменту Криворізьке музичне училище стало самостійним навчальним закладом та одним із найкращих не лише у місті, а й на території всієї України.

Крім першої музичної школи та першого музичного училища Кривого Рогу, з ініціативи Миколи Ромасенка у місті було відкрито ще 24 музичні школи. Також з його ініціативи у Криворізькому державному педагогічному університеті було відкрито музично-педагогічний факультет, а відомий міський драматичний театр імені Тараса Шевченка було перейменовано на театр драми та музичної комедії.

Серце видатного діяча культури та освіти Криворіжжя перестало битися у 2005 році. Він помер у віці 82 років. На згадку про Миколу Ромасенка та його внесок у розвиток музичної освіти у Кривому Розі на будівлі Криворізького музичного училища у 2013 році було відкрито меморіальну дошку.

Comments

.,.,.,.