Що таке поминальні дні та коли вони будуть

Поминальні дні мають на меті згадування про померлих родичів та близьких у молитвах, під час відвідування храму та виконання інших релігійних обрядів. Вірування говорить, що після смерті душа людини опиняється в чистилищі, де потребує допомоги, щоб покинути його та з’єднатися з Богом. Молитва рідних та близьких може прискорити цей процес та допомогти душі померлого піти далі. За віруваннями, коли душа знаходиться біля Бога, вона може стати янголом-охоронцеем своїх рідних і послати їм любов та добро. 

Поминальні дні святкуються на різних датах, зазвичай вони припадають на певний день відносно дня померлого або на визначені дати в релігійному календарі. В залежності від регіону, такі дні можуть мати різні назви, наприклад “Поминки”, “Гробки”, “Могилки”, “Радониця” та інші. Поминальні дні супроводжуються різноманітними звичаями та прикметами, що залежать від культури та традицій кожного народу. Але не зміною для усіх людей, без залежності від віросповідання є традиція відвідування місць поховання рідних на кладовищі. Перед тим ці місця приводять до належного вигляду – прибирають сміття та суху траву, фарбують огорожу. Це роблять або самотужки, або користуються послугою догляду за могилами. У Кривому Розі, наприклад, таку послугу надає компанія “Дерево пам’яті”.

Коли поминають рідних

Поминають померлих в залежності від дати смерті – це 9-ий та 40-ий день, а також на 1 рік. Окрім цих днів, існують спеціальні поминальні дні, які частіше за все є суботами, але не завжди. Головні поминальні дні, в які православні християни будуть поминати померлих в 2023 році:

  • 25 квітня – Радониця (Поминки);
  • 3 червня – Троїцька батьківська субота;
  • 28 жовтня – Димитрівська батьківська субота.

В ці дні в православних храмах відбувається поминальне богослужіння. Слід зазначити, що Радониця, або «Гробки» чи «Червона гірка» – це завжди дев’ятий день після Великодня, вона завжди випадає на вівторок. Оскільки це будній день, більшість людей ходять на кладовище на вихідних – за декілька днів до Поминок.

Як поминають мертвих: що потрібно робити

В ці дні потрібно відвідати заупокійне богослужіння. Люди також приносять помини (зазвичай це їжа, солодощі, хліб, який залишають в спеціальному місці в церкві), ставлять свічки та моляться за упокій душі рідних та близьких людей. 

Відвідування могил відбувається зазвичай на Радоницю. Але в залежності від регіону, ця традиція не завжди виконується в цей день. Деякі люди мають впевненість, що на кладовище треба йти саме на Великдень, хтось ходить в наступний понеділок після, а хтось через тиждень у суботу. Така різниця у звичаях продиктована тим, що за радянських часів святкування Великодня не відбувалося зовсім. Кожен сам шукав можливості для цього свята, не дуже звертаючи увагу на церковні канони.

Також зараз існує традиція – приносити на цвинтар їжу, напої та вживати їх там. На думку священників, це не є приємним, тому що ця традиція ніяк не висвітлена у святому писанні. Поїсти можна в іншому місці, для цього призначеному. Відвідати місце поховання, залишити помин, квіти – ця традиція зберігається завжди, але їжу не обов’язково залишати саме на кладовищі. Її можна роздати сусідам – це буде навіть доречним.

Які є прикмети для поминальної суботи

  • На поминальну суботу не можна працювати на полі, щоб не нашкодити душам померлих.
  • Також не рекомендується викидати сміття на вулиці, оскільки вірять, що саме в цей день душі померлих виходять на землю та можуть обуритися.
  • Деякі вірять, що на Радоницю можна просити про здоров’я, бо саме в цей день здійснюється особлива молитва за зцілення від різних хвороб.
  • Також вірять, що на Червону гірку потрібно пом’янути всіх своїх померлих родичів та друзів, щоб душі їхніх відчувають нашу любов та піклування.
  • У деяких регіонах звичайно збирати трави на Гробки, оскільки вірять, що саме в цей день вони мають найбільшу цілющу силу.

На скільки ці прикмети можуть надати вплив на вашу долю – це питання лише вашої віри. Поминальні суботи є важливою традицією для багатьох людей, особливо в українській культурі. Це час для вшанування пам’яті про померлих родичів та друзів і відновлення зв’язку з нашими коріннями. Під час цих святкувань, ми можемо віддати належне тим, хто пішов з життя, і покласти квіти на їх могилах. Нехай померлі близькі відчувають любов і пам’ять, і ми можемо продовжувати їхні історії у наших серцях і думках.

Comments

.,.,.,.