Витоки сучасних драматичних театрів знаходиться глибокій давнині і беруть свій початок у культових ритуалах, які супроводжували календарні свята і поховальні церемонії. Народ України ще з давніх часів мав у своїх обрядах та звичаях зачатки драми. Зародки театрального мистецтва на Криворіжжі вбачаються в багатьох народних обрядах звичаях ХІХ початку ХХ століття. Це «коза», з такою на різдвяні свята ходять переодягнуті хлопці, трагедія-містерія «Трон», купальські ігри, колядування, щедрування, вечорниці, весілля, ярмаркові балагани тощо. Елементи театралізованого дійства збереглись і в основних свята християнської церкви. Далі на kryvyi-rih-trend.
Перша з відомих на сьогодні згадка про існування в Кривому Розі професійного театру відноситься до 1897 року.

Зародження професійних театрів на Криворіжжі
В травні 1897 року до Херсонської консисторії від притчу церкви святого Миколая надійшла скарга на збудований поблизу храму театр, вистави якого заважали богослужінню. Вірогідно, театр закрили у вересні того ж року.
Наступне відоме свідчення про існування професійного театру відносяться до 1907 року; директором-розпорядником був Волгін. Спеціальне приміщення для театру планували звести у 1909 році, – згадується у книзі Мельника та Стеблини “Кривий Ріг. Погляд через століття”.
Сценічне мистецтво на Криворіжжі має давні традиції, коріння якого сягає кінця позаминулого століття. Тоді в Кривому Розі виникли перші народні непрофесійні театри. У 1895 році службовці Гданцівського чавуноливарного заводу організували аматорський постійно діючий театр «Гігант». На його сцені демонструвались вистави за творами А. Міцкевича, Г. Запольського, В. Берента, які користувались чималою популярністю серед польського населення міста. Джерела свідчать, що перехід на професійний рівень відбувся у 1907 році.

Проте спеціального приміщення для театральних вистав поки ще не існувало. Херсонське періодичне видання «Юг» за вересень 1899 року повідомляє про наміри дирекції гастрольного цирку Марії Ефура викупити в Кривому Розі земельну ділянку для зведення в подальшому театрального приміщення. Роботи планувалось провести за десять років.
Поява будівлі для театру в Кривому Розі
Наведені факти говорять про те, що перший будинок міського театру, ймовірно було збудовано і відкрито у 1909 році. Нова капітальна будівля розмістились на вулиці Поштовій і стала найвищим громадським будинком Кривого Рогу. Він міг прийняти до 600 відвідувачів. Театр отримав назву «Колізей». Це була одна з кращих архітектурних споруд міста. Через 2 роки, в нього з’явились колеги по мистецькому профілю – театр «Чари», який розташувався напроти «Колізею» та «Робітничий театр», що на Миколаївський (тепер Свято-Миколаївська).
Інтерес глядачів до мистецтва Мельпомени стимулювали літні театри, що функціонували при громадському зібранні Кривого Рогу, при клубах рудників Галковського, Ростковського, Шмаковського та Колачевського.

Крім того, на теренах нашого міста існував вертеп – старовинний український ляльковий театр, театральне дійство. Виник у другій половині XVII і проіснував до початку XX століття. Вистави складалась з двох дій: релігійної, що виникла під впливом різдвяних шкільних драм, і світської, яка нагадувала інтермедії. У першій дії діалоги персонажів поєднувалися зі співом хору, який роз’яснював і коментував події, моралізував, співчував тощо. В другій дії переважали танцювальні номери у виконанні персонажів. Вертепи часто проводилися на Базарній (нині продовольчий ринок «Центральний») та Староярмарковій площі (нині від перетину вулиці Староярмаркової та Першотравневої до хлібозаводу 1).