Чи дивились криворіжці кіно під час німецької окупації?

Кіноіндустрія у Кривому Розі з’явилася ще на початку 20 століття. До початку Другої Світової війни у місті функціонувало безліч кіноклубів, працювали кіноустановки, літні кінотеатри та було відкрито декілька справжніх великих кінотеатрів. Вони працювали до німецької окупації Кривого Рогу, яка почалася в серпні 1941 року. Далі на kryvyi-rih-trend..

Показ фільмів у якості пропаганди

У першій половині 20 століття театральні постановки та показ фільмів був відмінним способом впливу на маси. Німецькі окупанти у Кривому Розі у 1941 році вирішили використати кіно як інструмент пропаганди. Але з іншого боку показ фільмів хоч якось відволікав криворіжців від жахів війни.

Робота кінотеатрів під час німецької окупації Кривого Рогу

Фото: “Криворізька старовина”. 22 лютого 1944 року.

З приходом німецької влади на Криворіжжя у 1941 році було відновлено діяльність усіх 19 міських кінотеатрів. Крім кінотеатрів, у місті працював театр імені Котляревського, казино пані Дідріх на вулиці Парадній (сучасна вулиця Свято-Миколаївська). Тому культурне життя в період німецької окупації не було паралізоване.

Усі 19 кінотеатрів, які працювали під час німецької окупації Кривого Рогу, підпорядковувалися місцевій організації “Українофільм”. Криворіжці навіть у непростий воєнний час виявляли високий інтерес до культури та кіномистецтва. Крім цього, з показів фільмів криворіжці отримували нову інформацію, оскільки абсолютно кожен фільм у період 1941-1944 років супроводжувався німецькою кінохронікою. Незважаючи на те, що інформація у кінохроніці німецького виробництва була повністю пропагандистською, криворіжці їй не піддавалися, а порівнювали з даними з інших джерел.

Що показували у кінотеатрах під час німецької окупації Кривого Рогу?

Фото: “Криворізька старовина”. 22 лютого 1944 року.

Звичайно ж, населенню Кривого Рогу в період 1941-1944-х років були представлені виключно фільми німецького виробництва, а саме:

 • “Блакитна сукня”;
 • “Танець навколо світу”;
 • “Зірка з Ріо”;
 • “Кохання до матері”
 • “Веселі бродяги”;
 • інші.

В основному, всі ці фільми, які показували в криворізьких кінотеатрах, були розважальні, легкі, без будь-якого смислового навантаження, щоб жителі міста хоч якось могли відволіктися від жахів війни. Деякі фільми дублювали, а до деякої німецької кінохроніки додавали титри російською мовою. Про це пишуть в істоїчній книзі “Кривий Ріг: лихоліття 1941-1945 роки”.

Показ кіно після визволення Кривого Рогу

Місто Кривий Ріг було звільнено від німецьких окупантів у лютому 1944 року, а вже за два місяці почалося активне відновлення культурного життя міста. Почали відновлювати роботу клубів на рудниках, відбудовувалась величезна мережа палаців культури, було також відновлено роботу клубів художньої самодіяльності та багато іншого. Також у Кривому Розі після визволення від німецької окупації відновився показ фільмів. Насамперед фільми показували для працівників промислових підприємств та їхнім родинам. Після визволення Кривого Рогу від німецьких окупантів, на екранах кінотеатрів показували такі картини як:

 • “Секретар райкому”;
 • “Піднята цілина”;
 • “Місія до Москви”;
 • інші.

Дуже популярними на той час стали пересувні кіноустановки. Тоді на відкритому повітрі: у парках, скверах, на території шкіл та міських підприємств для криворіжців організовували показ популярної в ті роки кінохроніки, художніх фільмів, концертів тощо.

Влітку 1944 року почав працювати кінопрокат міста Кривого Рогу. На великих екранах влітку криворіжці дивилися такі фільми як:

 • “Битва за нашу радянську Україну”;
 • “Народні месники”;
 • “Суд йде”;
 • “Невловимий Ян”.

Comments

.,.,.,.