Дитинство починається тут: історія успіху Криворізького лялькового театру

Що таке театр ляльок? Це найголовніший театр для людини. Адже кожен з нас родом з дитинства. Будучи дитиною, людина пізнає світ таким, який він є. Саме малеча і є гостем лялькового театру. Маленькі криворіжці ростуть на повчальних виставах акторів театру ляльок. Казкові персонажі навчають бачити прекрасне в житті і в людях і допомагає всебічно розвиватися. Злагоджена робота всієї творчої команди – запорука якісної вистави, яка не лише розважає, а ще й навчає дітлахів доброті. Далі на kryvyi-rih-trend.

Створення лялькового театру у Кривому Розі

Підставою для відкриття лялькового театру у Кривому Розі стало рішення міськвиконкому від 27 квітня 1977 року у 1-му пункті документу було записано, що театр ляльок відкрито на базі кінотеатру “Гірник”. На це виділили аж 86 тисяч рублів.

Урочисте відкриття відбулось 3 грудня 1977 року спектаклем Орлова “Чарівний фургон”. На той час театр розташовувався в приміщенні клубу імені Ілліча, займаючи шість виділених кімнат. Театр обслуговував цехи: столярний, бутафорський, майстерні ляльок, художній, кравецький, також в розпорядженні театру були два автобуси. Орієнтовна здача реконструйованого театру «Гірник» планувалась на перший квартал 1979 року. У 1977-у  штат театру складався в 52 осіб, але реально було лише 46. Першим директором театру був Артюхін, а першим головним режисером – Линів. 

Сотні глядачів і перші спектаклі лялькового театру

Протягом 1977-1978-го років, театр підготував п’ять спектаклів і побував на гастролях у Севастополі, Скадовську, Марганці,  Дніпропетровську, Нікополі. Протягом трьох років, кожний новий спектакль показували також у Жовтих Водах. У 1979 році представлено 873 спектаклі, на яких побувало біля 248 тисяч глядачів. Інститут “Дніпроцивільпроект” розробив креслення будівельної частини театру. Вартість робіт складала 80 тисяч рублів. Термін здачі перенесено на перший квартал 1981 року. У 1979-1980 роках випускали по три спектаклі на рік, – пишуть Олександр Мельник та Ірина Стеблина у книзі “Кривий Ріг: погляд через століття”.

Темпи будівництва театру були дуже низькими. Станом на 1 листопада 1981 року, освоєно лише 120 тисяч рублів. Середня денна кількість робітників склала 12 осіб. У клубі імені Ілліча було 400 місць для глядачів. У 1981 року дано 704 спектаклі, які відвідали близько 232 тисячі дітей. У місті пройшло 60 вистав, які переглянули 22 тисячі дітей.

Престижні нагороди і творчі працівники лялькового театру

За спектакль «Головне бажання» Павла Висоцького, криворізький ляльковий театр нагороджено дипломом першого ступеня на зональному етапі Всеукраїнського огляду і висунуто на Республіканський. Були проведені тижневик «Театр і юність» і «Тижневий творчої молоді».

Для театру актуальною залишилася проблема плинності кадрів. Так за період 1978-1982-го років звільнилось 30 працівників. У 1984 році показано 717 спектаклі, які переглянули 224 тисячі дітей. У репертуарі 1985-1986-х років великою популярністю користувались “Гуси лебеді” Олени Благиняної, “Вересовий мед” Роберта Луїса Стівенсона, “Попелюшка” Євгенія Шварца. У сезоні 1986-1987-го років: “Кицин дім” Самуїла Маршака, “Айболить” Вадима Коростильова, “Пригоди Чіполіно” Джанні Родарі. У сезоні 1987-1988-го років, з’явились нові роботи “Казка про рибака і рибку” Олександра Пушкіна, “Данко” Максима Горького, “Малюк і Карлсон, який живе на даху” Астрід Ліндгрен. У 1988-1989-х роках, до названих вистав додались “Заєць лисиця і півень” Георгія Ландау, “Пригоди барона Мюнхаузена” Ліфшиця, “Коник Горбоконик” Петра Єршова. Протягом 1989-1990-х років вийшли на сцену “Мої перші казки”: “Лисиця і журавель”, “Журавель і чапля” Олександра Афанасьєва, “Золотий ключик” Олексія Толстого, “Синій птах” Моріса Метерлінка. У 1980-х роках, щорічний театр обслуговує в середньому до 257 тисяч дітей віком від 3,5 до 12 років і випускав по 4 спектаклі.

За 40 років існування, в театрі працювали такі талановиті режисери як, В. Пархоменко, Н. Бучма, В. Кононов. Багато років віддали закладу самобутній художники М. Лютенко, Ю. Ширман, В. Нікітін, А. Павлік, О. Давидов. З відомих акторів слід назвати заслуженого артиста Вражало,  Є. Потькалова, О. Проскуріна, П. Кручик, В. Ярина, М. Савчук, А. Ігнатова, Н. Воєводіних.

У роки праці режисера і педагога Н. Бучми та художника В. Нікітіна велося активне експериментування у пошуках нових форм і методів показу вистав. Заклад став лідером новаторства у ляльковому мистецтві. Театр тісно співпрацював з такими відомими композиторами як А. Шух, О. Грицишин, І. Рибін; режисерами – заслуженим артистом України В. Бугайовим, заслуженим діячем мистецтв України О. Бєльським,  заслуженим артистом України В. Гольцовим. 

Талановиті актори: О. Сільченко, О. Кожуховська, М. Кравченко, С. Чунаєва, Л. Кубицька, О. Ізюмова, В. Дерев’янко та інші. 

Новий виток у створенні спектаклів 

У 1977-1986-х роках, основу репертуару складали вистави героїко-романтичного характеру.

У 1995 році директором театру став Олександр Борсук. Вистави «Холодне серце» та «Рахую до п‘яти» відзначені дипломами другого ступеня спілки театральних діячів України. А вистава “Гидке каченя” відзначена в номінації кращий дитяча вистава на конкурсі фестивалі “Січеславна 98”, вистава “Вовченятко з казкової торби” за п’єсою Литвина на фестивалі “Січеславна 2000”. 

У 2011 році театру вручено диплом лауреата вищої театральної нагороди “Світоч Придніпров’я” за виставу «Тук-Тук! Хто там?», на фестивалі конкурсі «Січеславна».

З 2011 року на базі театру почала працювати школа студія акторської майстерності “Крила” для творчого розвитку дітей і підлітків. У тому ж році театр визнано лідером в напрямку “Театральне та інша мистецька діяльність”. Установа увійшла до “Ліги кращих в Україні” й отримала статус “Підприємство року – 2011”.

У 2016 році, ляльковий театр став переможцем у номінації “Краща лялькова вистава” (“Теремок – щаслива хата) на фестивалі “Січеславна 2016”, а також здобув статус кращого державного підприємства України в номінації “Театральна та концертна діяльність”. 

У 2017 році театр презентував 4 нові вистави, провів 368 спектаклів, які переглянули 36 тисяч глядачів.

З жовтня 2009 року театр очолює Михайлова Світлана Миколаївна. У 2022 році Світлані Михайлівні присвоїли звання “Заслужений діяч мистецтв”. Саме під її керівництвом, Криворізький театр ляльок став одним з найкращих в Україні.

Злагоджена, творча, креативна робота команди Криворізького міського театру ляльок вивела його на перші позиції. 

Наразі театр ляльок працює “в ногу з часом” і навіть трохи випереджаючи його. Працівники театру створюють нові форми, нових вистав, використання непередбачуваних видів роботи. Актори показують тіньовий театр, співають, танцюють на сцені, з’явились також ростові ляльки. І це все стимулювало створювати нові сучасні вистави. Адже цілі покоління виросли на спектаклях лялькового театру, потім приводять своїх дітей, а далі вже й онуків. Такі постійні гості є свідченням високоякісної роботи акторів і всієї команди театру. Тому ляльковий театр вже багато років залишається одним із найулюбленіших місць для малечі з Кривого Рогу, а також переселенців з інших міст України.

Comments

.,.,.,.